Ślub to często najważniejsze wydarzenie w życiu zakochanej pary. Wiele osób pragnie aby ten dzień był idealny, a wedding planerzy prześcigają się w coraz to nowych propozycjach. Jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat jest ślub w plenerze. O ile możliwe jest zawarcie w plenerze ślubu cywilnego, o tyle sytuacja ze ślubem kościelnym w plenerze jest bardziej skomplikowana.
Zawarcie ślubu kościelnego w plenerze jest możliwe, niemniej jednak niezwykle skomplikowane, dlatego też pary młode decydują się na tę formę ślubu bardzo rzadko. Osoby wierzące, chcące uzyskać sakrament małżeństwa muszą wiedzieć, że śluby kościelne uregulowane są poprzez prawo kanoniczne. Do prawa kanoniczego dostosować muszą się zarówno księża udzielający sakramentu jak i wierzący chcący ten sakrament otrzymać. Co zatem mówi o ślubach kościelnych i miejscu w jakim można je zawrzeć prawo kanoniczne?
Ślub kościelny w plenerze a prawo kanoniczne
Według prawa kanonicznego ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele parafialnym, do której należy co najmniej jeden z przyszłych współmałżonków. Możliwe jest również udzielenie ślubu w parafii, w której jeden z nupturientów posiada tymczasowe zamieszkanie lub pobyt miesięczny. Z kolei w przypadku osób bez stałego miejsca zamieszkania, ślub zostanie udzielony w kościele parafii zgodnej z obecnym miejscem pobytu.
Kolejne kanony prawa, któremu podlegają zasady udzielania sakramentu małżeństwa mówią o dwóch specyficznych przypadkach i listują miejsca w których mogą odbyć się śluby:
§ 1. Małżeństwa zawierane pomiędzy katolikiem oraz strona niekatolicką ochrzczona – w tym przypadku małżeństwo powinno zostać zawarte w kościele parafialnym, innym kościele, kaplicy lub w innym odpowiednim miejscu (po uprzednim uzyskaniu zgody ordynariusza – biskupa lub proboszcza);
§ 2. Małżeństwo zawierane pomiędzy katolikiem i niekatolikiem może być zawarte w kościele lub innym, odpowiednim miejscu.
Więcej informacji na temat organizacji ślubu i wesela uzyskasz na portalu Lovely Wedding!
Od czego zacząć organizację plenerowego ślubu kościelnego?
Ślub w plenerze i jego organizację należy zacząć od załatwienia wszystkich niezbędnych formalności, a przede wszystkim od uzyskania zgody na odbycie się ślubu kościelnego poza parafią. Aby zgodę uzyskać należy najpierw zwrócić się z prośbą do lokalnego proboszcza lub biskupa, a następnie złożyć formalny wniosek do kurii. Należy pamiętać, aby wniosek złożyć odpowiednio wcześniej, ponieważ procedura rozpatrzenia może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Ważne jest również, aby swoją prośbę odpowiednio uargumentować. Zgody nie są udzielane parom, które planują ślub w plenerze jedynie ze względów estetycznych. Mocnym argumentem za może być, na przykład brak kościoła w pobliżu miejsca ceremonii. Są to sytuacje niezwykle rzadko spotykane w Polsce, jako że w naszym kraju kościołów jest bardzo dużo. Konieczne jest również odpowiednie uargumentowanie wyboru naszego miejsca ceremonii – istotne jest aby miejsce było godne sakramentu małżeństwa.
Zgody na kościelne śluby plenerowe wystawiane są bardzo rzadko a archidiecezje do sprawy sakramentu ślubu podchodzą bardzo poważnie. Sposobem na obejście restrykcyjnego prawa kanonicznego jest organizacja ślubu w okolicy lub w samej kapliczce. Kapliczki są jednymi z miejsc, obok kościołów gdzie możliwe jest zawarcie sakramentu małżeństwa. Przed podjęciem tej decyzji, należy jednak skontaktować się z lokalnym proboszczem lub kurią, aby potwierdzić możliwość zorganizowania ślubu przy wybranej przez nas kapliczce. Często po odmowie udzielenia sakramentu poza murami odpowiedniego kościoła, kuria idąc na kompromis proponuje zmianę kościoła na inny lub udzielenie ślubu w ogrodzie przynależącym do terenu kościoła lub parafii.
Ile kosztuje organizacja ślubu kościelnego w plenerze?
Jeżeli uda nam się uzyskać zgodę na organizacje ślubu kościelnego w plenerze lub zgodzimy się na zaproponowany przez kurię kompromis w postaci organizacji ceremonii w pobliskim ogrodzie na terenie kościoła, możemy rozpocząć przygotowania właściwe. Ważnym elementem, którego nie może zabraknąć na ślubie kościelnym jest ołtarz – przygotowanie ołtarza w plenerze jest w gestii pary młodej. Aby mieć pewność że wszystko zostało przygotowane zgodnie z zasadami kościelnymi, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do księdza, który udzieli sakramentu. Dodatkowym elementem o który musimy zadbać są miejsca siedzące dla gości (rząd krzeseł lub przyozdobionych ławek), miejsca dla pary młodej oraz świadków, a także zadaszenie, dzięki któremu będziemy mieć pewność że warunki pogodowe nie popsują ceremonii. Dodatkowymi elementami dekoracyjnymi mogą być dywan rozłożony na całej długości miejsca ceremonii, świece oraz kwiaty.