Site icon Magazyn Weselny

Czy w czasie zwolnienia L4 można wziać ślub?

ślub podczas l4

Ślub jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu, do którego przygotowujemy się długo i starannie. Wszystko musi zostać zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Co jednak, jeśli w dniu Ślubu przebywamy na zwolnieniu lekarskim L4? Podpowiadamy, co zrobić.

Ślub i Wesele a zwolnienie L4 – co warto wiedzieć?

Ślub i przyjęcie weselne z reguły planujemy z dużym wyprzedzeniem i przygotowujemy się do tego dnia miesiącami. Co prawda zdarzają się Panny Młode, które zamawiają suknię ślubną na ostatnią chwilę, należą jednak do rzadkości. Najczęściej Urząd lub Kościół, restauracja, fotograf i tort weselny są zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Również Goście otrzymują zaproszenia stosownie wcześniej, aby mogli przygotować się na ten dzień. Co w sytuacji, gdy musimy wziąć zwolnienie lekarskie L4, które pokrywa się z tak ważną dla nas datą?

W przypadku zwolnienia z adnotacją „chory powinien leżeć” sprawa jest dość oczywista. Chociaż nie oznacza bezwzględnego zakazu wychodzenia z domu, zawęża jednak taką możliwość tylko do spraw absolutnie niezbędnych, czyli zakupów spożywczych w najbliższym sklepie, pójścia do apteki lub do lekarza. I to też wówczas, gdy takich sprawunków nie może dla nas zrobić inna osoba i nie możemy umówić lekarskiej wizyty domowej. W tej sytuacji lepiej nie narażać się poprzez uczestnictwo w ślubie na utratę pracy, którą pracodawca może rozwiązać nawet ze skutkiem natychmiastowym, jeśli zostanie stwierdzone poważne naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Jeśli dostaliśmy tzw zwolnienie chodzące, sytuacja jest bardziej złożona. Nie oznacza bowiem, że możemy podejmować każdą aktywność, na jaką mamy ochotę, poza wykonywaniem obowiązków służbowych. Zwolnienie takie zostało wystawione po to, aby pracownik jak najszybciej powrócił do zdrowia i możliwości wykonywania swoich zawodowych zobowiązań. Co za tym idzie, powinien powstrzymać się od aktywności, które mogą ten powrót do zdrowia opóźnić i spowodować przedłużenie zwolnienia. W tym wypadku co prawda udział we własnym ślubie nie powinien zostać uznany za podstawę do zwolnienia z pracy (o ile nie przedłuży to absencji), ale orzecznictwo sądowe w podobnych sprawach nie jest jednoznaczne.

Co na to Kodeks Pracy?

Kodeks Pracy jednoznacznie stanowi, że podczas zwolnienia lekarskiego pracownik powinien wykonywać tylko te czynności, które mają na celu powrót do zdrowia, nie opóźnią powrotu do obowiązków służbowych oraz stosować się do zaleceń lekarza. A jednak pomimo tego faktu, interpretacja prawna może być różna. Budzi to dużo kontrowersji i wątpliwości. 

I tak, rozpatrując kwestię, co oznacza zapis na zwolnieniu L4, że „chory może chodzić” Sąd Apelacyjny w Katowicach (wyrok z 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01) uznał, że pracownik może jedynie wykonywać niezbędne czynności dnia codziennego, czyli poruszanie się po mieszkaniu, czy wspomniane wcześniej udanie się po niezbędne sprawunki lub do lekarza. Sąd Najwyższy w Warszawie z kolei stwierdził, że taki zapis nie wyklucza udziału we własnym ślubie, jako że nie koliduje z obowiązkami służbowymi (w rozumieniu art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu Pracy), zatem nie może zostać uznany za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (wyrok SN z 2 kwietnia 1998 r., sygn. akt I PKN 14/98).

Każdorazowo warto skonsultować własną decyzję z prawnikiem lub złożyć wniosek do ZUS-u z prośbą o indywidualną interpretację przepisów. Warto też zadbać, aby w umowie z salą weselną znalazł się zapis o prawie odstąpienia od umowy bez ponoszenia konsekwencji finansowych (oczywiście z określeniem daty, do której może to nastąpić). Jeśli nasza sytuacja jest klarowna, a interpretacja przepisów jasna, możemy wziąć udział w ślubie także na L4. Jeżeli jednak są wątpliwości i będziemy musieli przełożyć ślub oraz Wesele z powodu pobytu na L4, rodzina i goście na pewno to zrozumieją. Nawet jeśli stracimy część wpłaconych pieniędzy pamiętajmy, że przez pochopną i nieprzemyślaną decyzję możemy stracić dużo więcej. 

Exit mobile version