Ślub w cywilny w plenerze jest świetną alternatywą dla wynajmu sali i celebrowania tego ważnego wydarzenia w pomieszczeniu. Niemniej jednak jego organizacja niestety nie należy do najłatwiejszych. Tak więc ślub cywilny w plenerze- co trzeba o nim wiedzieć?
Ślub cywilny w plenerze- magiczna uroczystość
Wiele Młodych Par wyobraża sobie uroczystość ślubu cywilnego w plenerze jako prawdziwie magiczną i niesamowicie romantyczną. Niemniej jednak wciąż niewiele jest osób, które właśnie na takie rozwiązanie chcą się zdecydować. Okazuje się, że największą przeszkodą, a także trudnościami są jak zawsze sprawy formalne. Na ślub cywilny w plenerze, trzeba bowiem uzyskać szereg niezbędnych zgód i pozwoleń. Co więcej, Młode Pary muszą również liczyć się z dodatkowymi kosztami, które przyjdzie im ponieść. Nie chodzi tu tylko o typowe koszty dodatkowe celem odpowiedniego udekorowania, ale również koszty logistyczno-organizacyjne, które nie należą do najtańszych. Niemniej jednak jeśli podjęliście decyzję o celebrowania momentu ślubu cywilnego w plenerze, to z pewnością zastanawiacie się od czego zacząć. Otóż:
- jeśli decyzja odnośnie ślubu w plenerze definitywnie zapadła, pierwsze co musicie zrobić to udać się do właściwego dla miejsca, które wybraliście na ślub cywilny w plenerze, Urzędu Stanu Cywilnego.
- tam czeka was wniesienie pierwszej opłaty, która obecnie wynosi 84 złote.
- kolejnym krokiem jest ustalenie z urzędnikiem daty ślubu, a następnie złożenie odpowiedniego wniosku z prośba o wyrażenie zgody na ślub cywilny w plenerze
- kiedy na szczęście dla was, urzędnik wyrazi zgodę na ślub cywilny w plenerze, będzie dodatkowo musieli uiścić opłatę w wysokości 1000 złotych- niektóre Urzędy Stanu Cywilnego pobierają ją już przy momencie ustalania daty ślubu.
Ślub cywilny w plenerze- czy Urząd Stanu Cywilnego może nie wyrazić na niego zgody?
Udając się do Urzędu Stanu Cywilnego, Para Młoda z reguły przekonana jest o tym, że urzędnik bez większych problemów zgodzi się na przeprowadzenie uroczystości ślubu cywilnego w plenerze. Okazuje się, że czasami pewność ta może być prawdziwie zgubna, gdyż urzędnik sam z siebie nie ma obowiązku wyrażenia takowej zgody. Oczywiście, warto zachować spokój gdyż dzieje się to niezwykle rzadko. Niemniej jednak warto wiedzieć, kiedy urzędnik może takiej zgody nie udzielić. Otóż:
- Urząd Stanu Cywilnego odmawia udzielenia zgody na ślub cywilny w plenerze, jeśli jego zdaniem forma uroczystości nie gwarantuje zachowania jej podniosłej formy.
- Urząd Stanu Cywilnego odmawia udzielenia zgody na ślub cywilny w plenerze, jeśli jego zdaniem forma uroczystości nie gwarantuje zachowania bezpieczeństwa jej uczestników
Niemniej jednak takie sytuację zdarzają się niezwykle rzadko, a reguły te są głównie zabezpieczeniem dla Urzędu Stanu Cywilnego, by ceremonia ślubu cywilnego wciąż była utrzymana w podniosłym i oficjalnym charakterze. Kwestia uzyskania zgody, jeśli miejsce które wybraliście na ślub cywilny w plenerze, jest rozsądne i będzie wpisywało się w charakter uroczystości, jest niezwykle łatwa i prosta, więc Para Młoda nie powinna mieć z nią problemu.
Co w przypadku, gdy w rodzinie nadal trwa żałoba? Sprawdź: https://memoriam.pl/zaloba-a-wesele
Ślub cywilny w plenerze- odpowiednie dokumenty
To co najważniejsze, by Urząd Stanu Cywilnego udzielił Parze Młodej zgody, to oczywiście zabranie ze sobą kompletu odpowiednich dokumentów. Podstawę stanowią dokumenty, które potwierdzają waszą tożsamość, czyli dowody osobiste lub paszporty. Co więcej, nie możecie również pominąć dowodu, który pokazuje urzędnikowi, że dokonaliście opłaty skarbowej. Warto dobrze przygotować sobie wszystkie, niezbędne dokumenty, gdyż brak chociaż jednego z nich skłoni was do ponownej wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego, a na to trzeba będzie często długo poczekać, co może znacznie opóźnić was wymarzony ślub cywilny w plenerze. Urzędy są bardzo restrykcyjne jeśli chodzi o sprawdzanie niezbędnej dokumentacji.