Powitanie chlebem i solą i inne weselne zwyczaje

Powitanie chlebem i solą i inne weselne zwyczaje

Powitanie chlebem i solą to jedna z najstarszych tradycji weselnych w Polsce. Zwyczaj ma zagwarantować młodym szczęśliwe i dostatnie życie. Chlebem i solą państwa młodych witają rodzice. Sprawdź, co warto wiedzieć o weselnych zwyczajach i przesądach!

Ze ślubem i weselem związanych jest całe mnóstwo zwyczajów i przesądów. Zaczyna się już od stroju młodej, która powinna mieć coś nowego, pożyczonego i czerwonego. Dalej jest jeszcze ciekawiej, przy wyjściu z kościoła młodych posypuje się ryżem lub monetami, a wchodząc na salę, młody przenosi żonę przez próg (choć powinien to zrobić, przekraczając próg domu). Nie można zapomnieć także o wyprowadzeniu młodej z domu, czy błogosławieństwu rodziców. Pomiędzy tymi zwyczajami znalazło się również miejsce na powitanie chlebem i solą.

Powitanie chlebem i solą – jak wygląda?

Powitanie chlebem i solą odbywa się po przybyciu młodych na salę. Małżonków witają rodzice, podając im specjalnie przygotowany na tę okazję chleb z odrobiną soli. Wypowiadają przy tym życzenia – może to być dobrze znana formułka lub ułożone na tę okoliczność krótkie przemówienie. Po jego wygłoszeniu młodzi przełamują się chlebem, maczają w soli i zjadają. Często wypijają również kieliszek wódki, rzucając go następnie za siebie.

Składane życzenia mają zagwarantować parze dobre życie – trwałe uczucie, pomyślność i dobrobyt. Stłuczone szkło ma oznaczać szczęście. Powitanie przez niektórych traktowane jest jako niepotrzebny rytuał, a nawet zabobon. Jest to jednak moment wyjątkowo wzruszający, chwila, kiedy rodzice mają sposobność jeszcze raz złożyć życzenia dzieciom, które właśnie założyły własną rodzinę. To, czy takiej tradycji uczynią zadość przyszli małżonkowie, zależy już tylko od nich.

Poprawiny – lubiany zwyczaj weselny

Do popularnych i lubianych zwyczajów weselnych zalicza się również poprawiny. Nie każda para decyduje się na dwudniowe wesele, głównie ze względu na koszt, jednak wciąż jest to alternatywa dość często wybierana. Poprawiny pozwalają przedłużyć czas świętowania, zabawy. Dziś bardzo często uroczystość ta jest nieco krótsza, może też przybrać inną formę np. ogniska, grilla, przyjęcia w plenerze. Wciąż mogą odbywać się tańce, a gościom może przygrywać zespół. 

Przeczytaj również:  Makijaż dla panny młodej, który przetrwa całą noc – czy to możliwe? Poznaj najważniejsze zasady ślubnego makijażu

Planując wesele, młodzi muszą zastanowić się, czy chcą zorganizować poprawiny i jaką formę mają one przyjąć. Czy będzie to kontynuacja zabawy na sali, czy raczej niewielkie przyjęcie w ogrodzie, a może tylko uroczysty obiad dla najbliższych? Wybór uzależniony jest od pory roku, ale także możliwości finansowych i upodobań młodych. Niektóre pary wolą zakończyć zabawę na jednym dniu wesela, a potem wrócić do swoich codziennych spraw. 

Przygotowania do wesela i poprawin

Jeśli tradycja i weselne zwyczaje mają dla ciebie znaczenie, musisz uwzględnić je, planując ślub. Kilka dni przed uroczystością należy zamówić w piekarni specjalny weselny chleb – jest on dekorowany, może mieć kształt serca. Zwykle na środku znajduje się niewielkie wgłębienie, w które wsypuje się sól. Zadbaj również o to, by odpowiednio podać chleb. Całość powinna prezentować się elegancko i wytwornie. Zazwyczaj zakupem i przygotowaniem chleba zajmują się rodzice.

Gdy planujesz urządzić poprawiny, znajdź miejsce i wybierz formę przyjęcia. Z wyprzedzeniem poinformuj gości, czego mogą się spodziewać, aby mogli dostosować do okoliczności strój. Jeśli chodzi o samo wesele, zastanów się, czy chcesz mieć oczepiny, czy odpowiadają ci tradycyjne weselne zabawy i konkursy. Lepiej ustalić takie szczegóły z zespołem czy DJ’em, by cała impreza przebiegała zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

Czy przestrzegać tradycji?

Tradycyjne wesele, czy zupełnie nowoczesna forma przyjęcia? Dziś młodzi często decydują się urządzać wesela w nowatorski sposób – bez oczepin, konkursów, długich stołów, czy rzucania welonem. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest dobra zabawa, po której pozostaną piękne wspomnienia na resztę wspólnego życia.

Poprawiny, czy jednodniowe wesele, powitanie chlebem i solą, czy uroczystość bez hołdowania tradycji, wszystko zależy od tego, czy imprezę planują młodzi, czy rodzice. Najczęściej to w tym drugim przypadku goście mogą liczyć na przyjęcie jak za dawnych lat.

Przeczytaj również:  “Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?” i nie tylko, czyli kilka słów o tym, jak współczesna literatura porusza trudne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *