Epilacja laserowa to nie to samo, co depilacja – na czym polega różnica?

Epilacja laserowa to nie to samo, co depilacja – na czym polega różnica?

Metod usuwania owłosienia jest wiele – maszynki do golenia, wosk, pasta cukrowa, depilatory. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty może przynieść epilacja laserowa. Dlaczego jest tak skuteczna? Czym różni się od innych metod depilacji? Wyjaśniamy.

Epilacja laserowa a depilacja

Podstawowa różnica między epilacją laserową a konwencjonalną depilacją polega na tym, że depilator wyrywa włos, ale pozostawia jego mieszek nieuszkodzony i zdolny do ponownego wytworzenia włosa. Natomiast laser niszczy nie tylko łodygę włosa i cebulkę, ale też całą macierz odpowiedzialną za wzrost – raz usunięty w ten sposób włos już nie jest w stanie odrosnąć. Aby pozbyć się całości (lub większości) owłosienia z danego obszaru, konieczne jest przeprowadzenie serii kilku, a czasem nawet kilkunastu zabiegów depilacji laserowej. Pozwala to na osiągnięcie gładkiej i jedwabistej skóry nawet na okres kilku lat. Warto jednak wykonywać 1-2 zabiegi przypominające rocznie, aby pozbyć się ewentualnych drobnych włosków, które mogą się po pewnym czasie pojawić. Efekty tradycyjnej depilacji utrzymują się maksymalnie przez kilka tygodni. Zabieg trzeba powtarzać w nieskończoność.

Jak zauważają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki, inną istotną różnicą między epilacją laserowa a depilacją jest poziom dyskomfortu podczas zabiegu. Depilatory wyrywają wiele włosków jednocześnie, powodując wyraźny ból i podrażnienie mieszków włosowych. Podczas zabiegu laserowego usuwane są pojedyncze włosy, a skóra jednocześnie chłodzona jest zimnym powietrzem. Działanie lasera do depilacji jest błyskawiczne – wyrywanie włosa trwa ułamek sekundy, a więc odczucia bólowe też są znikome.

Jak działa epilacja laserowa?

Sekret skuteczności epilacji laserowej tkwi w głębokim i precyzyjnym działaniu. Opiera się to na zjawisku fototermolizy, czyli termicznego uszkodzenia opuszka przy pomocy świata o odpowiedniej długości. Wiązka lasera wchodzi w kontakt z melaniną zawartą we włosie i dzięki temu usuwa go w całości, wraz z cebulką i macierzą odpowiedzialną za jego wzrost. Dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszka włosowego wraz z doprowadzającymi do niego krew naczyniami. Następuje zahamowanie procesu odbudowy włosa.

Przeczytaj również:  Przenoszenie przez próg i inne weselne zwyczaje

Epilacja laserowa w Katowicach działa tylko na włosy w aktywnej fazie wzrostu (anagen), dlatego zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Zaleca się co najmniej 4 sesje, ale najlepsze efekty osiągane są po serii 6-8 lub więcej powtórzeń. Istotne są również odstępy czasowe pomiędzy zabiegami, które uzależnione są od tempa wzrostu włosów na danym obszarze. W przypadku twarzy, szyi, karku zabieg wykonuje się co 4 tygodnie, w przypadku górnych partii ciała, bikini i pośladków – 6 tygodni, a przy depilacji nóg i pleców – 8 tygodni.

Jaki laser do depilacji wybrać?

Osoby, które pragną usunąć zbędne owłosienie, stoją obecnie przed ogromnym wyborem laserów do depilacji. Takie miejsca, jak katowicka Klinika Miracki, dysponują kilkoma urządzeniami do epilacji laserowej, dzięki czemu można dopasować parametry zabiegu do potrzeb różnych pacjentów. Jeszcze do niedawna usuwanie owłosienia laserem możliwe było jedynie u osób o jasnej karnacji i ciemnych włoskach. W ten sposób działają lasery diodowe, np. Vectus – znakomicie usuwają czarne owłosienie, które dobrze kontrastuje z jasną skórą. Dla osób o jasnych włoskach i ciemnej karnacji opracowano nowe lasery do depilacji, takie jak Thunder MT, który dzięki specjalnej długości fali potrafi wychwytywać nawet najmniejsze stężenia melaniny i niszczyć włosy blond, rude, a nawet siwe.

W razie innych pytań dotyczących epilacji laserowej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *