Pielęgnacja cery trądzikowej – wyzwanie, czy łatwy w obsłudze rodzaj skóry? Ślubne SOS

Pielęgnacja cery trądzikowej – wyzwanie, czy łatwy w obsłudze rodzaj skóry? Ślubne SOS

Z trądzikiem boryka się bardzo dużo osób w różnym wieku. To bardzo uciążliwy problem. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej, szczególnie gdy data twojego ślubu nieubłaganie się zbliża. 

W dniu ślubu każda panna młoda chce wyglądać po prostu idealnie. Profesjonalny makijaż pomoże ukryć zmiany trądzikowe, jednak te i tak będą widoczne. Obecnie trądzik można uznać za chorobę cywilizacyjną. Przestał być domeną wyłącznie nastolatków w burzliwym okresie dojrzewania. Dotyka coraz większej liczby kobiet w każdym wieku. Skąd się bierze? Przyczyn może być całe mnóstwo, a wiele badań na ten temat wciąż trwa. W naszym artykule dowiesz się jak postępować na co dzień z tak wymagającym rodzajem cery.

Cera trądzikowa, czyli jaka?

Skóra trądzikowa może mieć różne oblicze. Już dawno odeszło się od klasycznych podziałów, choć pewne wspólne punkty da się wskazać. Oczywiście charakterystyczną cechą są różnego rodzaju wypryski, takie jak zaskórniki otwarte, zamknięte, cysty. Cera trądzikowa jest gruba, ma szary koloryt. Jest też z reguły tłusta lub mieszana. Trądzik dodatkowo pogłębia jej odwodnienie, a nawet powoduje przewlekłą suchość. To wszystko sprawia, że bardzo trudno doprowadzić ją do względnego ukojenia. Bardzo rzadko widoczne są na niej zmiany typowo naczyniowe.

Najlepiej poznane przyczyny trądziku

Przyczyny dermatozy są bardzo złożone. Ich poznanie, leczenie i pielęgnacja cery trądzikowej są kluczem do sukcesu. Pamiętaj, że nie każda cera tłusta będzie trądzikowa. Za główne czynniki, które mają swój udział w jego powstawaniu, uważa się:

 • nadmierną keratynizację;
 • aktywność gruczołów łojowych na wysokim poziomie;
 • zdolność do rozwoju beztlenowych bakterii na skórze;
 • zaburzone funkcjonowanie układu hormonalnego;
 • przewlekły stres i nieodpowiedni tryb życia;
 • niektóre leki.
Przeczytaj również:  Odchudzanie przed ślubem - o czym warto wiedzieć?

Pielęgnacja cery trądzikowej – poranna rutyna

Większość osób nie ma rano zbyt wiele czasu, który może przeznaczyć na pielęgnację. Jak powinna wyglądać podstawowa troska o cerę? 

 1. Pierwszym krokiem jest oczywiście delikatne oczyszczanie skóry po nocy za pomocą żelu lub pianki – te rodzaje produktów najbardziej odpowiadają cerze problematycznej. 
 2. Rano warto postawić na delikatne nawilżenie. Dobrze sprawdzą się lekkie kremy nawilżające w formie tzw. lotionów. 
 3. Końcowym etapem powinna być aplikacja odpowiedniego kosmetyku z filtrem UV. To ważne, ponieważ w pielęgnacji skóry z trądzikiem często mamy do czynienia z substancjami fotouczulającymi.

Pielęgnacja cery z trądzikiem – wieczorna dawka substancji aktywnych

Wieczorna rutyna pielęgnacyjna będzie bardziej złożona. Powinna składać się z kilku ważnych kroków. Jest to:

 • oczyszczanie (dwuetapowe), które pozwoli pozbyć się nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń, ale także makijażu, wiele osób docenia w tym czasie delikatny żel do mycia twarzy do cery suchej i wrażliwej;
 • ewentualna tonizacja skóry – świetnie w tym celu sprawdzą się naturalne hydrolaty np. z oczaru, lawendy lub toniki kwasowe np. na bazie kwasu salicylowego lub azelainowego;
 • pielęgnacja specjalistyczna, czyli produkt skierowany głównie na trądzik – substancje aktywne mają działanie keratolityczne, antybakteryjne i przeciwzapalne (kwas salicylowy, cynk, kwas glikolowy, olejek z drzewa herbacianego);
 • dodatkowo co dwa tygodnie warto wykonać delikatny peeling enzymatyczny i maskę z glinki, która doskonale absorbuje zanieczyszczenia i normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Jak widzisz, pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych. Nie trać czasu i zacznij działać! Najgorszy jest początek, kiedy nie wiadomo, od czego tak naprawdę zacząć. Warto korzystać z pomocy specjalistów od pielęgnacji, a także być pod opieką zaufanego dermatologa. Jesteśmy pewni, że w dniu ślubu na pewno olśnisz wszystkich perfekcyjnym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *