Jaką kwote należy umieścić w kopercie na wesele?

Jaką kwote należy umieścić w kopercie na wesele?

 Ślub jest uroczystością, która jest uznawana za jedną z najważniejszych w życiu. Osoby decydujące się na to wielkie wydarzenie, często marzą o pięknej, wspaniałej ceremonii kościelnej oraz o wyjątkowym weselu. Zaprasza się wielu gości, z którymi para młoda dzieli się swoją radością z okazji tego wyjątkowego dnia. Przyjęcie w gronie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osób wymaga odpowiedniego przygotowania i co za tym idzie pochłania ogromne nakłady pieniędzy. Mając to na uwadze, goście często wręczają kopertę z określoną sumą dla nowożeńców. Ile dać w kopercie, i jakie kwoty najczęściej umieszcza się dla pary młodej?

Jaką kwotę należy umieścić w kopercie?

    Plany ślubne i ich organizacja to wydatki, które warto wcześniej odpowiednio skalkulować. Rezerwacja domu weselnego, bądź też restauracji to jedno z niewielu składowych wesela.
Do kosztów należy wliczyć między innymi:

– zatrudnienie fotografa ślubnego lub kamerzysty

– zorganizowanie zespołu muzycznego, bądź też DJ’a

– zapewnienie transportu dla pary młodej i rodziny

– zakup sukni ślubnej dla Panny Młodej i garnituru dla Pana Młodego

– wiele innych dodatkowych wydatków

    Uwzględniając koszty organizacji goście rozmyślają nad kwotą, jaką należy umieścić w kopercie. Często zdania są podzielone, gdyż jedni uważają, że należy umieścić kwotę, która pozwoli zwrócić część wydatków na wesele, a inni twierdzą, że na uroczystości się nie zarabia.

Rodzice chrzestni, a kwota jaką należy umieścić w kopercie

    Przygotowania rodziców chrzestnych do uroczystości jaką jest ślub, często są poprzedzone wielotygodniowymi przygotowaniami. Związane jest to z pewnego rodzaju przyjętą tradycją, w której chrzestni umieszczają znaczą sumę w kopercie dla młodych, aby umożliwić im odpowiedni start. Po za prezentem w postaci jakiegoś upominku, kwota jaką umieszczają rodzice chrzestni mieści się w granicach 1000 – 2000 zł. Daje to możliwość pokrycia części wydatków.

Przeczytaj również:  Jak dobrze ubrać dziecko na wesele?

Rodzeństwo i bliska rodzina, a wysokość kwoty w kopercie

    Kwota jaką powinno się otrzymać od rodzeństwa jest zależna od określonej sytuacji w rodzinie. Gdy ślub bierze młodsze rodzeństwo, a jesteśmy ustabilizowani pod względem finansowym można sobie pozwolić na umieszczenie większej sumy pieniężnej. W zależności od wieku i ilości członków rodziny, z jaką pojawimy się na weselu, można odpowiednio skalkulować wydatki na jedną osobę. Uwzględniając też osoby towarzyszące kwota umieszczana w kopercie powinna wynosić w granicach od 500 – 1000 zł.

Znajomi, ile do koperty na wesele

    Powszechnie uważa się, że suma kwoty jaką należy umieścić w kopercie w przypadku znajomych wynosi minimum 500 zł od pary. Oczywiście jest to kwota zależna od sytuacji finansowej i możliwości gości. Ewentualnym zastępstwem może być prezent w postaci jakiegoś upominku, który będzie wiązał się z mniejszym wydatkiem. Ważne są również okoliczności w jakich organizowane jest wesele. Czynnikiem przeważającym może okazać się miejsce, gdzie organizowane jest przyjęcie okolicznościowe. Zarówno elegancka restauracja, jak i wynajmowana sala niesie ze sobą znaczne koszty. Kwestią, która również należy rozpatrzyć przy doborze kwoty umieszczanej w kopercie jest fakt, czy organizowane są poprawiny oraz czy para młoda zapewnia ewentualny nocleg. Kwota minimum od osoby powinna wynosić 300-400 zł, gdy jesteśmy znajomymi pary młodej, natomiast 300-700 zł, w przypadku bliższej znajomości.

Świadek, a kwota do koperty

    Świadek, może dać parze młodej znaczną sumę, ale nie jest to warunek konieczny. Przyjęło się, że jest to osoba, która jest bliska dla młodej pary, stąd też kwota często jest zbliżona do otrzymywanej od bliskiej rodziny. Najważniejsza jest tu jednak obecność, a prezent w postaci symbolicznego upominku również może być tu dobrą opcją. Kwota umieszczana w kopercie w przypadku świadków waha się w granicach 1000 – 2000 zł.

Przeczytaj również:  Ile daje chrzestna na wesele?

    Podsumowując kwota jaką warto umieścić w kopercie często jest zależna od wielu czynników. Najważniejsza jest obecność w tej wyjątkowej uroczystości, a kwestia wysokości koperty powinna być dostosowana do sytuacji danej osoby. Kwota pieniężna jaką umieścimy w kopercie powinna być zależna od indywidualnych możliwości danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *