Szczegóły pracy w kwiaciarni

Jak wygląda praca w kwiaciarni? Czy aby zostać zatrudnionym, potrzebne jest określone wykształcenie lub doświadczenie? Jak duży ruch zazwyczaj panuje w sklepie i czy sezon ślubów bądź komunii jest wyczerpujący dla pracowników?  

Jakie są wymagania, aby pracować w kwiaciarni?

Tak naprawdę, nie ma ustawowych wymagań co do tej pracy. Prawo nie wymaga, by pracownik kwiaciarni miał ukończony konkretny stopień edukacji czy studia. Jednakże wskazane są określone umiejętności, jak kreatywność, pomysłowość, zmysł estetyczny itd., także kontaktowość i umiejętność utrzymywania dobrego stosunku z klientem będą niezastąpionym atutem, jak w każdej pracy gdzie trzeba wchodzić w interakcję z wieloma osobami w ciągu dnia. Dodatkowo pracodawca może wymagać od potencjalnego pracownika ukończonych kursów florystycznych bądź kierunków artystycznych. 

Jak wyglądają kursy florystyczne i ile kosztują? 

Praca w kwiaciarni stała się w ostatnich latach dosyć popularna, naprzeciw temu wzrostowi zainteresowania, organizowane są w całej Polsce kursy florystyczne. Dla przykładu, w Poznaniu, jeden z kursów kosztuje 1180 zł. Odbywa się w 3 kolejne soboty i niedziele pod rząd i w jednym dniu trwa 8 godzin. Łącznie 60 godzin dydaktycznych dzieli się na 10 godzin wykładów, czyli zajęć teoretycznych i aż 50 godzin z zajęć praktycznych, na których uczestnicy poznają m.in. podstawy tworzenia roślinnych kompozycji, sposoby na dekorowanie stołów, florystykę ślubną oraz żałobną. Na koniec kursy przeprowadzany jest krótki test pisemny z wiedzy teoretycznej. Przytoczona oferta jest z zakresu podstawowego, po jego ukończeniu można przystąpić do nabywania wiedzy rozszerzonej. Przez przebytą pandemię powstały kursy florystyczne online, dzięki czemu osoby chcące pracować w kwiaciarni nie muszą jeździć do większych miast. 

Przeczytaj również:  Jak przygotować cerę trądzikową przed ślubem? Zasady pielęgnacji skóry problematycznej

Jak wygląda praca w kwiaciarni podczas sezonu ślubnego? 

Jak każda branża usługowa, tak i praca w kwiaciarni mimo wszystko potrafi być stresująca i wyczerpująca. Na co dzień spokojna atmosfera wśród różnokolorowych kwiatów o przyjemnym zapachu, może wymagać skupienia i spięcia się, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim gdy nadchodzi sezon ślubno-komunijny. Gdy oczekuje długa kolejka klientów, którzy niekiedy przychodzą z dużymi zamówieniami, potrzebna jest wielozadaniowość oraz umiejętność szybkiego, a jednocześnie dobrego i trafnego doradzenia w wyborze odpowiednich kwiatów do okazji. Florystka bądź florysta musi wiedzieć, jak dobrać bukiet na ślub, wesele, pogrzeb czy nawet jaki pojedynczy kwiatek będzie najlepszy na dzień matki lub dla dziewczyny. Podczas sezonów, pracownik musi jednocześnie doradzać, zapisywać pomysły klientów oraz ich dane, większe zamówienia realizowane są zwykle na za kilka dni, jednak zdarzają się sytuacje, w których bukiet na wesele potrzebny jest na już teraz. W takim przypadku niezwykle ważna jest znajomość florystyki ślubnej, ale dobrze jest też nawiązać rozmowę z klientem, by wypytać czy są jakieś kwiaty, które szczególnie lubi np. panna młoda. 

Standardowe bukiety na ślub oraz pogrzeb

Zazwyczaj na śluby czy wesela wybiera się jasne kwiaty, o białych, beżowych czy różowych płatkach. Osoby lubiące symbolikę powinny przyjrzeć się bliżej dalią i piwonią, które nie tylko pięknie się prezentują, ale też symbolizują miłość do życia i radość, które powinny towarzyszyć zaślubinom. Drugim popularnym wyborem są konwalie, które mają małe, ale za to śliczne kwiaty o falbankowym i dzwoneczkowym kształcie, do tego reprezentują piękno i wierność, nie wolno zapomnieć o liliach, które także cieszą się powodzeniem. 
Kwiatami pogrzebowymi oczywiście są hortensje i chryzantemy cechujące się skojarzeniami właśnie ze smutkiem, żałobą i pożegnaniem.  Wspomniane lilie, funkcjonują poza ślubami i weselami także jako kwiaty pogrzebowe, co jest czynnikiem wspólnym, ponieważ symbolizują one zarówno współczucie jak i dziewictwo i czystość.

Przeczytaj również:  Odchudzanie przed ślubem - o czym warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *