Jak zwalczyć stres przedślubny?

Jak zwalczyć stres przedślubny?

Dzień ślubu jest zazwyczaj najpiękniejszym momentem w całym życiu. Niestety te wydarzenia może przyćmić stres, który pojawia się już przed ślubem. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z nerwami i jak je przezwyciężyć. Ten piękny czas powinniśmy przeżywać w spokoju i radości, bez nadmiernych obaw. W  przeciwnym razie będziemy skupiać się jedynie na stresie, a nie na tym wyjątkowym dniu. Jak zwalczyć stres przedślubny? Co może nam pomóc?

Stres przedślubny

Zorganizowanie ślubu i wesela to niełatwe zadanie dla narzeczonych. Musimy dopilnować wielu spotkań, rozdania zaproszeń, podpisania umów, wybrania obrączek, kreacji ślubnych i wielu innych rzeczy. Nic więc dziwnego, że przed ślubem dopada nas stres. W efekcie nerwy zaczynają wygrywać ze zdrowym rozsądkiem, a my niepotrzebnie martwimy się na zapas. 

Polecamy także: https://twojewrozby.pl/wrozba-z-obraczki

Pamiętajmy o tym, że stres przedślubny można zwalczyć. Stresujące sytuacje towarzyszą nam przez całe życie i nie sposób ich unikać. Im bliżej dnia ślubu, tym bardziej martwimy się nawet błahymi sprawami. Badania wskazują, że przedślubne nerwy dopadają większość narzeczonych. Powinniśmy zadba o to, aby zredukować stres do minimum. Swoje myśli przekierujmy na coś innego, co wzbudzi w nas szereg pozytywnych uczuć. 

Co warto wiedzieć o stresie przedślubnym?

Pomocnym rozwiązaniem jest planowanie wszelkich spraw z odpowiednim wyprzedzeniem. Możemy postawić na pomoc planera, aplikacji, czy nawet organizatora ślubu. Jeśli pragniemy zwalczyć stres, musimy wiedzieć, co go wywołuje. Definicja stresu wskazuje, że jest to reakcja organizmu na wydarzenia, które zakłócają znany tryb życia. Nasze zdolności radzenia sobie z nowymi sytuacjami ulegają zaburzeniu. Stresorami mogą być wydarzenia pozytywne i negatywne. Warto znaleźć własny sposób na wprowadzenia spokoju do swojego życia. 

Przeczytaj również:  Czym podjechać do kościoła na ślub – jaki samochód wybrać?

Stres przedślubny, jak sama nazwa wskazuje, jest związany ze zbliżającym się ślubem. Istotne jest to, aby zaakceptować stres i zastanowić się, jak możemy go zniwelować. Krótkotrwały stres może nas pobudzić do działania, a długotrwały nie jest dobry dla organizmu. 

Sprawdź: https://twojewrozby.pl/

Jak rozpoznać stres przed ślubem?

Faktem jest, że stres objawia się na różne sposoby. Jego symptomy mogą rosnąć lub maleć. Wysoki poziom adrenaliny we krwi wpływa na:

 • przyspieszone tętno,
 • wzrost ciśnienia tętniczego,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • uczucie zmęczenia,
 • zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • zaburzenia snu, 
 • rewolucje żołądkowe itp. 

W niektórych przypadkach pojawia się utrata apetytu albo objadanie się. Jak widać, objawy stresu mogą być fizyczne i psychiczne. Nie zapominajmy o tym, że chroniczny stres może prowadzić do poważniejszych schorzeń. Wesele i ślub powinny być najszczęśliwszym wydarzeniem w naszym życiu. Jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie sami, postawmy na pomoc psychologa. 

Zwalczanie stresu przedślubnego

Jak zwalczyć stres przedślubny? Warto postawić na kilka propozycji:

 • Planowanie i organizacja działań – dzięki temu możemy zapanować nad sytuacją. Podejdźmy do planowania wesela strategicznie. Planowanie rozpocząć można już 12 miesięcy przed datą ślubu. 
 • Dieta antystresowa i aktywność fizyczna – sport pozwala zredukować stres. Postawmy na to, co lubimy – jazda na rowerze, jogging, taniec. Nie bez znaczenia jest zdrowa dieta, która ma wpływ na dobre samopoczucie. Jogging w parku
 • Medytacja i relaks – przed ślubem słuchajmy swojego organizmy i reagujmy na jego potrzeby. Jeśli nasze mięśnie są napięte, zorganizujmy czas dla siebie. Domowe spa, medytacja, relaksacja – możliwości jest bardzo dużo. 
 • Profesjonalna pomoc psychologa – jest niezbędna wtedy, gdy stres zaburza nam codzienne życie przez długi czas. Specjalista służy wsparciem dla przyszłej pary młodej. 
Przeczytaj również:  Odchudzanie przed ślubem - o czym warto wiedzieć?

Ślub jest niezwykle pięknym i doniosłym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Zatajenie choroby psychicznej przed ślubem może być podstawą do unieważnienia małżeństwa. Jeśli narzeczeni są ze sobą szczerzy, raczej nie ma mowy o takich tajemnicach. Młode małżeństwo może cieszyć się sobą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *