Przenoszenie przez próg i inne weselne zwyczaje

Przenoszenie przez próg i inne weselne zwyczaje

Czym jest tradycyjne wesele? Czy nadal można je spotkać, a może zostało zdominowane przez te bardziej nowoczesne? Mimo tego, że wiele par młodych podąża za duchem czasu, dla większości z nich zwyczaje weselne są obligatoryjne! Przenoszenie przez próg to nie jedyna dobrze znana tradycja. Sprawdź inne, równie popularne i chętnie wykorzystywane.

Zwyczaje na weselu – hit czy kicz?

Polskie zwyczaje weselne są podziwiane w wielu krajach na świecie. O ile nie wszystkie średniowieczne wręcz tradycje są wykorzystywane do tej pory, wiele z nich niezmiennie się pojawia. Trudno nie zgodzić się z tym, że zupełnym nietaktem byłoby podglądanie państwa młodych przez drzwi do domu podczas ich nocy poślubnej i sprawdzenie, czy małżeństwo zostało skonsumowane. Drugą, budzącą kontrowersje kwestią jest fakt, że dawniej o ślubie nie decydowali sami zainteresowani, ale ich rodzice i tzw. swat. Czy obecne zwyczaje weselne są kiczowate? Naszym zdaniem wiele zależy od ich przekazu. Wszystko można przedstawić w estetycznej formie, ze smakiem.

Czy warto kultywować niektóre zwyczaje weselne?

Chęć wykorzystywania tradycyjnych elementów na własnym weselu to bardzo indywidualna kwestia. Dla kogoś, komu zupełnie one nie odpowiadają, żadne argumenty nie będą zbyt przekonujące. My mamy jeden, warty rozważenia. Zadaj sobie pytanie, czy czujesz się w jakimś stopniu związana z tradycją, jesteś patriotką i takie zwyczaje wprawiają cię w niezwykłą dumę. Pokazują, jak bardzo zależy nam, aby nie zginęły one w czeluściach nowoczesności. Pamiętaj, że nie musisz wykorzystywać wszystkich! Kilka wybranych zupełnie wystarczy. 

Przeczytaj również:  Czym podjechać do kościoła na ślub – jaki samochód wybrać?

Drzwi i próg – ważny element tradycyjnego wesela

Przenoszenie pani młodej przez próg to jedna z najczęściej wykorzystywanych tradycji. Powinno się ją zaaranżować, wchodząc do lokalu, w którym odbywa się przyjęcie. Czasami jest to bardzo kłopotliwe, co związane jest np. z szerokością futryny. Nie czarujmy się, eleganckie przekroczenie progu, z panią młodą na rękach jest niezwykle trudne, gdy przejście ma zaledwie 80 cm, a obok niego stoją dekoracje. Oczywiście czynność ta ma symboliczne znaczenie. Oznacza wejście do nowego życia, jako mąż i żona.

Drzwi – zadbaj o ich wygląd przed weselem

Drzwi zewnętrzne i cały wystrój domu nie jest bez znaczenia w tak ważnym dniu. Przede wszystkim pełnią niesamowicie ozdobną funkcję. Wiele osób decyduje się często na ich wymianę, czy modyfikację. Zostają niejednokrotnie uchwycone na zdjęciach, czy podczas filmowania. Mogą mieć różny styl – od klasycznego, nowoczesnego, angielskiego, czy bardziej retro. Ich kolor również jest dowolny – dostępność barw jest ogromna. W dniu wesela są ozdabiane np. kwiatami.

Tradycje weselne – najważniejsze zwyczaje

Tradycji weselnych jest wiele i tak naprawdę każdy region Polski, może mieć inne lub dodatkowe. Istnieje kilka najważniejszych, które można spotkać na większości przyjęć ślubnych. Oto one:

  • błogosławieństwo rodziców – dawniej miało na celu pożegnanie i podziękowanie rodzicom, obecnie jest również podniosłe i często wzruszające, jednak panna młoda nie musi żegnać się z każdym pomieszczeniem w swoim rodzinnym domu – jak kiedyś;
  • bramy i szlabany – można je spotkać przede wszystkim na wsiach, rzadziej w wielkich miastach, jedna z nich ma miejsce pod domem przyszłej żony, gdzie zadaniem pana młodego jest jej wykupienie za określoną ilość alkoholu;
  • chleb i sól – to symbole dobrobytu i duchowego oczyszczenia, którego rodzice życzą nowożeńcom na progu sali weselnej;
  • podziękowania dla rodziców – to młodszy zwyczaj, który na dobre zakorzenił się w tradycyjnym weselu, ma oczywiście na celu ukazanie ogromnej wdzięczności dla najbliższych ci osób, dzięki którym być może twoje wesele w ogóle się odbywa;
  • huczne poprawiny – jeden dzień przyjęcia to za mało, kilkudniowe wesela nadal są ochoczo praktykowane, szczególnie wśród górali, poprawiny często nie różnią się zbyt wiele od dnia ślubu – są na nich posiłki oraz muzyka.
Przeczytaj również:  Endermologia - czy warto zdecydować się na zabieg?

Tradycja jest wpisana w nasze życie. Od ciebie zależy, czy zechcesz ją przenosić na różne obszary, np. własny ślub.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *