Ile wydaje się na wesele i co trzeba mieć na uwadze?

Ile wydaje się na wesele i co trzeba mieć na uwadze?

Organizacja wesela to duże pokłady finansowe. Wiele par jest świadomych, że najważniejszy dzień w życiu będzie ich sporo kosztował. Szczególnie, jeśli zapraszacie dużo osób, a potem wybieracie się w długą podróż poślubną (aby się do niej przygotować i znać ceny biletów w miejscu, które chcecie odwiedzić, wejdźcie na OtoBilety.pl). To, ile będzie kosztować nas wesele, zależne jest od kilku istotnych czynników. Jakich? O tym można przeczytać w tym tekście.

Określanie budżetu

Często młode pary najpierw nakreślają plan całego przedsięwzięcia, a dopiero w kolejnym kroku zastanawiają się jak je sfinansować. Nie jest to dobre rozwiązanie. Warto na samym początku określić jaką kwotę można przeznaczyć na wesele i jak ewentualnie zorganizować dodatkowe środki. Młodzi, którzy dopiero co weszli w dorosłość, raczej nie będą mieli większych oszczędności. Jeśli mogą liczyć na pomoc rodziny, to doskonale. Jeżeli nie, to zostaje im zaciągnięcie kredytu. Nie można zapominać, że wesele z zasady trwa maksymalnie dwa dni, a raty do spłaty pozostaną z parą pewnie przez kolejnych kilka lat. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, że kolejne wydatki wcale nie są odległe. Podróż poślubna, wspólne mieszkanie, to wszystko przecież kosztuje. Niektóre pary liczą na to, że koszt wesela w większej części pokryją pieniądze z kopert sprezentowanych przez gości. Niekoniecznie tak musi się stać.

Określając budżet na wesele nie zapomnij też o wliczeniu kosztu podróży poślubnej. Chodzi zarówno o ceny noclegów, przejazdu, koszty życia na miejscu, jak i atrakcji. Przykładowo – jeśli wybieracie się do Wiednia, z pewnością odwiedzicie filharmonię wiedeńską (bilety, ich rodzaje i koszt sprawdzicie tutaj: https://otobilety.pl/filharmonia-wiedenska-bilety). Warto więc przygotować się na wszelkie możliwe wydatki, jakie mogą się pojawić.

Przeczytaj również:  Nie tylko błysk, czyli stylowe i romantyczne baloniki matowe

Liczba gości

To, ile osób zaproszą Państwo młodzi, ma ogromne znaczenie dla poniesionych kosztów za wesele. Dlaczego? Po pierwsze, im więcej gości zjawi się na przyjęciu, tym większą salę będzie trzeba wynająć. Zwiększa się także liczba zaproszeń, które należy wysłać oraz upominków dla gości. Coraz więcej par decyduje się bowiem w ramach podziękowania za przybycie uhonorować gości niewielkim prezentem. Większa liczba osób obecnych na weselu to większy koszt jedzenia, alkoholu i atrakcji. Dlatego tak ważne jest przygotowywanie listy gości wraz z budżetem. Obecnie bardzo popularna staje się organizacja wesel kameralnych, na które zostaje zaproszona tylko najbliższa rodzina i przyjaciele. Tym sposobem wśród przybyłych nie ma dawno niewidzianej ciotki, czy znajomej, która w sumie nawet nie jest lubiana.
Koszt organizacji przyjęcia weselnego to połowa całego budżetu.

Muzyka i Fotografia

Nikt nie będzie się dobrze bawił na weselu, jeżeli zabraknie muzyki. Z tym że wynajęcie DJ-a, czy zespołu to kolejne wbrew pozorom niemałe koszty. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie usług wodzireja, który nie tylko wybierze utwory, ale też zaprosi do zabawy gości i zadba o animacje. Niewątpliwą zaletą wodzireja jest to, że nie pozwoli on żadnemu z gości podpierać samotnie ścian, czy nudzić się przy stoliku.
Kolejnym kosztem, który młodzi muszą ponieść, jest wykonanie fotografii ślubnej lub nagrania video. Profesjonalista na pewno uwieczni najważniejsze momenty całej uroczystości, ale trzeba go przecież za to wynagrodzić.
Oprawa muzyczna i fotografia stanowią około 20% budżetu.

Miejsce uroczystości

Sala w restauracji, pałacyk, plaża, ogród, a może ciepłe kraje. To, w jakim miejscu młodzi zdecydują się zorganizować swoje wesele, także będzie miało wpływ na zmniejszenie budżetu i to dość znaczące. W tych bardziej wyszukanych lokalizacjach ceny są bardzo wysokie. Trzeba też pamiętać, że jeśli ślub ma się odbyć w plenerze, to konieczna będzie dodatkowa opłata za przyjazd urzędnika.
Co więcej, W tym punkcie należy też uwzględnić dekoracje i kwiaty, a także ewentualnie drugą kreację. Jeśli uroczystość odbędzie się np. na plaży, to całkiem możliwe, że Państwo młodzi wyrażą chęć zmiany ubioru.
Łącznie jest to ok. 15-18% budżetu.

Jaka jest więc potrzeba suma na organizację wesela? Ciężko określić. Może być to zarówno 5000 zł, jak i 50000 zł. Poza wymienionym, najistotniejszymi wydatkami mogą pojawić się też inne, chociażby transport i nocleg dla gości, fryzjer, czy kosmetyczka. Czasami może wydarzyć się coś niespodziewanego i także będą potrzebne dodatkowe fundusze! Niemniej jednak średni koszt wesela w Polsce wynosi 45000 zł. Dotyczy to uroczystości na 100 osób w standardowej scenerii. Ci, których stać na więcej mogą ponieść koszt nawet w wysokości 100000 zł!

Przeczytaj również:  Serwetki na stole - jak zadbać o elegancję w trakcie przyjęcia weselnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *